Wales prvi četvrtfinalist SP-a, Australci ispadaju!

Šok za Australiju: nakon dva poraza u skupini neće ući ni među osam najboljih

Na Svjetskom prvenstvu ragbijaša u Francuskoj ostajemo bez jednog velikana! Australci su, nakon prvog poraza od Fidžija u 69 godina, znali da moraju pobijediti Wales kako bi ostali u utrci za prolazak, ali ne samo da nisu uspjeli, nego su doživjeli najteži poraz u povijesti na SP-u, najuvjerljiviji poraz od Velšana ikad i prvi put imaju dva uzastopna poraza na SP-u! I samo ih teorija dijeli od toga da prvi put u povijesti ne ispadnu u prvom krugu SP-a.

Wales je u Lyonu svladao Australiju 40-6 (16-6) i postao prva reprezentacija koja je osigurala četvrtfinale.

Odmah u 3. minuti Gareth Davies postigao je zgoditak, a Biggar je pretvorio za 7-0 Velšana. Donaldson je u 9. i 14. minuti iz kaznenih udaraca smanjio na 7-6, ali ispostavilo se da su to i ostali jedini australski poeni na utakmici. Pokoji promašaj kazne, pokoja pogrešna odluka i na drugoj strani tri pogotka iz kaznenih udaraca Anscombea do poluvremena i ode Wales na 16-6.

I drugo je poluvrijeme počelo isto: Anscombe pogađa kaznu za 19-6 pa u 48. minuti Nick Tompkins polaže, a Anscombe pretvara za 26-6. Pogodio je Anscombe još dva kaznena udarca i jedan udarac iz odskoka, a u 78. minuti Jac Morgan još jedan zgoditak za visokih i sigurnih 40-6.

U drugoj nedjeljnoj utakmici Škotska je pobijedila Tongu 45-17 (24-10). Otočani su na sredini prvog poluvremena vodili 10-7, ali nakon žutog kartona Škoti su se odlijepili i na kraju pobijedili s uvjerljivih sedam polaganja (Turner, Van der Merwe, Steyn, Darge, Horne, Kinghorn i Graham) i pet pretvaranja Russella, bez ijednog kaznenog udarca! Za Tongu su Kata i Tameifuna postigli zgoditke, a Havili kazneni udarac i dva pretvaranja.

SP se nastavlja u srijedu utakmicom Urugvaja i Namibije.

Skupina A: Francuska 13 bodova (3 utakmice), Italija 10 (2), Novi Zeland 5 (2), Urugvaj 0 (2), Namibija 0 (3)
Skupina B: Irska 14 (3), JAR 10 (3), Škotska 5 (2), Tonga 0 (2), Rumunjska 0 (2)
Skupina C: Wales 14 (3), Fidži 6 (2), Australija 6 (3), Gruzija 2 (2), Portugal 2 (2)
Skupina D: Engleska 14 (3), Samoa 5 (2), Japan 5 (2), Argentina 4 (2), Čile 0 (3)